Knight Track team competes at Steve Hill invite

Written by Kraig Hunter on . Posted in WCA Sports News

night Track and Field Teams Compete at Steve Hill Invite

By Craig Olson - Glenwood, MN

The West Central Area track and field teams competed at the Steve Hill Invitational on Tuesday, hosted by Minnewaska Area High School in Glenwood. The Knights were third in the boys competition with 96 points and fourth in the girls competition with 76 points. 

Morris Area/Chokio-Alberta won the boys title with 143 points and Minnewaska Area was second with 123.5 points. 

The girls event was won by Minnewaska Area with 193.25 points. Morris Area/Chokio-Alberta was second with 126.5 and Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd came in third with 95.5 points. 

WCA Girls Results
100 meter dash – 3. Kaitlyn Hanson 13.43, 5. Kaylyn Ulrich 13.67, 8. Amber Drechsel 13.99
1600 meter run – Brynn Fernholz 6:07.00
3200 meter run – 1. Ella Van Kempen 12:46.00, 2. Teagan Nelson 12:51.00
100 meter hurdles – 1. Amanda Drechsel 17.62
300 meter hurdles – 7. Amanda Drechsel 58.57
4 x 200 meter relay – 3. 2:00.91
4 x 800 meter relay – 2. 10:58.00
High Jump – 3. Amanda Drechsel 4-08.00
Long Jump – 7. Morgan Woodle 13-06.00
Triple Jump – 3. Morgan Woodle 29-01.50, 5. Taylin Schleicher 28-05.00, 7. Madison Woodle 27-05.00
Shot Put – 4. Taylah Schroeder 2507.00, 8. Taylin Schleicher 24-06.50
Discus – 4. Taylah Schroeder 72-00, 4. Taylin Schleicher 72-00 

WCA Boys Results 
100 meter dash – 1. Robert Sewell 1.28, 3. Jake Dreschel 11.62, 6. Cole Redepenning 12.18
200 meter dash – 7. Parker Clavin 26.05
400 meter dash – 3. Gabe Reis 57.59, 5. Brock Green 58.09, 6. Benett Grove 58.39
800 meter run – 4. Ryley Nelson 2:13.00
1600 meter run – 1. Ryley Nelson 4:47.00
3200 meter run – 1. Jacob Bright 10:40.00
110 meter hurdles – 4. Jack Nelson 19.94
300 meter hurdles – 4. Jack Nelson 50.42
4 x 100 meter relay – 2. 47.61
4 x 200 meter relay – 3. 1:44.36
4 x 400 meter relay – 4. 4:05.84
4 x 800 meter relay – 5. 10:06.00
High Jump – 3. Jack Nelson 5-06.00
Long Jump – 1. Robert Sewell 19-11.00, 6. Jake Dreschel 17-04.00
Shot Put – 6. Logan Paulson 34-02.00

Contact Us

West Central Area Schools

District # 2342

301 County Road #2 - Barrett, MN 56311

District Office Phone - 320-528-7300 --  High School Office Phone - 320-528-7400  --  Fax - 320-528-2609

 

WCA North Elementary: Phone - 218-685-7500 - Fax - 218-685-4149
411 First St SE -- Elbow Lake, MN 56531

WCA South Elementary: Phone - 320-965-7600  - Fax - 320-965-2264
31 N Central Ave -- Kensington, MN 56343

WCA Bus Garage -- Al Larson -- 320-528-2670